Susumu RG1608P-3162-C-T5
RG1608P-3162-C-T5 picture photo
Mfg. Part Number
RG1608P-3162-C-T5
Brief Description
RES SMD 31.6K OHM 1/10W 0603
Datasheet Download
RG1608P-3162-C-T5.pdf
Availability of RG1608P-3162-C-T5
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
RG1608P-3162-C-T5 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1608P-3162-C-T5
Internal Part NumberEIS-RG1608P-3162-C-T5
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)31.6k
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1608P-3162-C-T5
Related LinksRG1608P-, RG1608P-3162-C-T5 Datasheet, Susumu Distributor
RG1608P-3162-C-T5 Details Description
Related parts for RG1608P-3162-C-T5
JUMPER-H1501TR/A2015A/X 6" datasheet.pdf
CONN PC PIN CIRC .094DIA TINLEAD datasheet.pdf
IC DGTL POT 50K 1CH 8SOIC datasheet.pdf
SIDAC 110-125V 1A DO214 datasheet.pdf
RES SMD 390K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 120K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
DISPLAY 1DGT RED 0.56" CC datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 200V RADIAL datasheet.pdf