Susumu RG1608P-362-C-T5
RG1608P-362-C-T5 picture photo
Mfg. Part Number
RG1608P-362-C-T5
Brief Description
RES SMD 3.6KOHM 0.25% 1/10W 0603
Datasheet Download
RG1608P-362-C-T5.pdf
Availability of RG1608P-362-C-T5
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
RG1608P-362-C-T5 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1608P-362-C-T5
Internal Part NumberEIS-RG1608P-362-C-T5
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.6k
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1608P-362-C-T5
Related LinksRG1608P-, RG1608P-362-C-T5 Datasheet, Susumu Distributor
RG1608P-362-C-T5 Details Description
Related parts for RG1608P-362-C-T5
BOX PLASTIC GRAY 4.32"L X 3.24"W datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 25V SMD datasheet.pdf
POT 50K OHM 1W PLASTIC LINEAR datasheet.pdf
RACK ALUM 15X24.3X84 NAT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
TVS DIODE 51VWM 82.4VC SOD123 datasheet.pdf
RES SMD 1.3 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 100TQFP datasheet.pdf
OSC PROG 5NS 50PPM 2X2.5MM datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 50 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf