Susumu RG1608P-363-B-T1
RG1608P-363-B-T1 picture photo
Mfg. Part Number
RG1608P-363-B-T1
Brief Description
RES SMD 36K OHM 0.1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RG1608P-363-B-T1.pdf
Availability of RG1608P-363-B-T1
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
RG1608P-363-B-T1 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1608P-363-B-T1
Internal Part NumberEIS-RG1608P-363-B-T1
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)36k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1608P-363-B-T1
Related LinksRG1608P-, RG1608P-363-B-T1 Datasheet, Susumu Distributor
RG1608P-363-B-T1 Details Description
Related parts for RG1608P-363-B-T1
RES 820K OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 76POS 2MM T/H datasheet.pdf
IC IDIC 1KBIT R/W DIE datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 39 OHM 16SOIC datasheet.pdf
NO CSA APPROVED 2WI RF-BW datasheet.pdf
RES 2K OHM 0.6W 1% RADIAL datasheet.pdf
NETWORK CABLE 4POS M12-CBL datasheet.pdf
CONN PLUG 21POS INLINE PIN datasheet.pdf
DIODE ZENER 14V 500MW SOD123 datasheet.pdf