Susumu RG1608P-3650-B-T5
RG1608P-3650-B-T5 picture photo
Mfg. Part Number
RG1608P-3650-B-T5
Brief Description
RES SMD 365 OHM 0.1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RG1608P-3650-B-T5.pdf
Availability of RG1608P-3650-B-T5
QUANTITY
RG1608P-3650-B-T5 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1608P-3650-B-T5
Internal Part NumberEIS-RG1608P-3650-B-T5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntro to Thin Film Chip Resistors
Severe Environmental & Sulfur Resistant Chip
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)365
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1608P-3650-B-T5
Related LinksRG1608P-, RG1608P-3650-B-T5 Datasheet, Susumu Distributor
RG1608P-3650-B-T5 Details Description
Related parts for RG1608P-3650-B-T5
CAP FILM 0.022UF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 8KB FLASH 32LQFP datasheet.pdf
IC BLUECORE4 HEADSET 96-TFBGA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .156 WW datasheet.pdf
DINBC 1/4 STR REC LF CNR datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CAP CER 10UF 25V Y5U 1812 datasheet.pdf
RES 20.348K OHM 0.6W 1% RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM R-TAB T412 datasheet.pdf
IC CLK MULTPLX 1:9 134MHZ 16SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 2.6A 97.4 MOHM datasheet.pdf
1000UF 25V 16X20MM 125C 3000H datasheet.pdf