Susumu RG1608P-3742-B-T5
RG1608P-3742-B-T5 picture photo
Mfg. Part Number
RG1608P-3742-B-T5
Brief Description
RES SMD 37.4KOHM 0.1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RG1608P-3742-B-T5.pdf
Availability of RG1608P-3742-B-T5
QUANTITY
RG1608P-3742-B-T5 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1608P-3742-B-T5
Internal Part NumberEIS-RG1608P-3742-B-T5
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)37.4k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1608P-3742-B-T5
Related LinksRG1608P-, RG1608P-3742-B-T5 Datasheet, Susumu Distributor
RG1608P-3742-B-T5 Details Description
Related parts for RG1608P-3742-B-T5
IC MOSFET DVR DUAL HS 4A 8-SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL STR 70POS datasheet.pdf
RES SMD 75 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
Connector Receptacle 64 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN PLUG 26POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
IC HDMI TX 150MHZ 80-HTQFP datasheet.pdf
RES 284 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
OPTICAL ENCODER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 5% 15V 2214 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 39POS SKT datasheet.pdf