Susumu RG1608P-391-W-T5
RG1608P-391-W-T5 picture photo
Mfg. Part Number
RG1608P-391-W-T5
Brief Description
RES SMD 390 OHM 0.05% 1/10W 0603
Datasheet Download
RG1608P-391-W-T5.pdf
Availability of RG1608P-391-W-T5
QUANTITY
RG1608P-391-W-T5 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1608P-391-W-T5
Internal Part NumberEIS-RG1608P-391-W-T5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntro to Thin Film Chip Resistors
Severe Environmental & Sulfur Resistant Chip
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)390
Tolerance±0.05%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1608P-391-W-T5
Related LinksRG1608P-, RG1608P-391-W-T5 Datasheet, Susumu Distributor
RG1608P-391-W-T5 Details Description
Related parts for RG1608P-391-W-T5
JUMPER-H1506TR/A3048L/H1506TR 5" datasheet.pdf
VARISTOR 670V 40KA CHASSIS datasheet.pdf
SWITCH J-LEAD HALF PITCH 2POS datasheet.pdf
RES SMD 215K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 3.3VIN +/-5VOUT datasheet.pdf
TERM SOCKET 13-16AWG TIN datasheet.pdf
RES 1.5K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
OSC XO 27.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 25 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.2X2.5MM datasheet.pdf
CRYSTAL 24.5760 MHZ 18.0PF SMD datasheet.pdf