Susumu RG1608P-392-W-T5
RG1608P-392-W-T5 picture photo
Mfg. Part Number
RG1608P-392-W-T5
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 3.9KOHM 0.05% 1/10W 0603
Datasheet Download
RG1608P-392-W-T5.pdf
Availability of RG1608P-392-W-T5
QUANTITY
RG1608P-392-W-T5 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1608P-392-W-T5
Internal Part NumberEIS-RG1608P-392-W-T5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntro to Thin Film Chip Resistors
Severe Environmental & Sulfur Resistant Chip
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRG
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.9k
Tolerance±0.05%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1608P-392-W-T5
Related LinksRG1608P-, RG1608P-392-W-T5 Datasheet, Susumu Distributor
RG1608P-392-W-T5 Details Description
Related parts for RG1608P-392-W-T5
FAN AXIAL 80X32MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
CONN FMALE M12 8PS STR 10M CABLE datasheet.pdf
CONV DC/DC 30W 10-40VIN 05VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
CABLE 18COND 28AWG SHLD 1000' datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 5425K 4SMD datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 28VIN 13.8VOUT 75W datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 165MA 3 OHM TH datasheet.pdf