Susumu RG1608P-4020-D-T5
RG1608P-4020-D-T5 picture photo
Mfg. Part Number
RG1608P-4020-D-T5
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 402 OHM 0.5% 1/10W 0603
Datasheet Download
RG1608P-4020-D-T5.pdf
Availability of RG1608P-4020-D-T5
QUANTITY
RG1608P-4020-D-T5 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1608P-4020-D-T5
Internal Part NumberEIS-RG1608P-4020-D-T5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntro to Thin Film Chip Resistors
Severe Environmental & Sulfur Resistant Chip
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRG
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)402
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1608P-4020-D-T5
Related LinksRG1608P-, RG1608P-4020-D-T5 Datasheet, Susumu Distributor
RG1608P-4020-D-T5 Details Description
Related parts for RG1608P-4020-D-T5
IC MCU 8BIT 32KB OTP 84PLCC datasheet.pdf
CABLE ASSY I/O DB25 - PCB 25FT datasheet.pdf
RES SMD 35.7 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 1.18K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
LED ASMT-AX3 NEU WHT 4000K 2SMD datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 16AWG GREEN 50' datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER +/-12V 1W datasheet.pdf
PIN,SLOTTED SPRING datasheet.pdf
CONNECTOR,MALE,TUBING datasheet.pdf
CAP FILM 0.39UF 5% 250VDC AXIAL datasheet.pdf