Susumu RG1608P-4872-B-T1
RG1608P-4872-B-T1 picture photo
Mfg. Part Number
RG1608P-4872-B-T1
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 48.7KOHM 0.1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RG1608P-4872-B-T1.pdf
Availability of RG1608P-4872-B-T1
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
RG1608P-4872-B-T1 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1608P-4872-B-T1
Internal Part NumberEIS-RG1608P-4872-B-T1
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRG
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)48.7k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1608P-4872-B-T1
Related LinksRG1608P-, RG1608P-4872-B-T1 Datasheet, Susumu Distributor
RG1608P-4872-B-T1 Details Description
Related parts for RG1608P-4872-B-T1
IC VREF SHUNT 2.5V 8SOIC datasheet.pdf
KIT HEAD BOARD FOR MT9P031 datasheet.pdf
IC DVR/RCVR RS232 ESD 16SOIC datasheet.pdf
Connector Receptacle 6 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
ETHERNET TO 802.11B/G WLAN datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 18POS 5.08MM datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
RES 110K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 1.4NH 600MA 150 MOHM datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.3A 6DFN datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS BOX MNT SKT datasheet.pdf
AM5 SWITCH 16A SPDT LNG HNG LVR datasheet.pdf