Susumu RG1608P-4990-C-T5
RG1608P-4990-C-T5 picture photo
Mfg. Part Number
RG1608P-4990-C-T5
Brief Description
RES SMD 499 OHM 0.25% 1/10W 0603
Datasheet Download
RG1608P-4990-C-T5.pdf
Availability of RG1608P-4990-C-T5
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
RG1608P-4990-C-T5 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1608P-4990-C-T5
Internal Part NumberEIS-RG1608P-4990-C-T5
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)499
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1608P-4990-C-T5
Related LinksRG1608P-, RG1608P-4990-C-T5 Datasheet, Susumu Distributor
RG1608P-4990-C-T5 Details Description
Related parts for RG1608P-4990-C-T5
ACCY AUXILRY MOD 277VAC/50VDC 6A datasheet.pdf
Connector Receptacle 18 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
RES MO 2W 10 OHM 2% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 348 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
SENSOR 50PSI 7/16-20-2B .5-4.5V datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 5" 0.50MM 30POS datasheet.pdf
D4SL-2QDA-DN datasheet.pdf
Connector Socket 10 Position 0.070" (1.78mm) Gold Through Hole datasheet.pdf