Susumu RG1608P-5112-B-T5
RG1608P-5112-B-T5 picture photo
Mfg. Part Number
RG1608P-5112-B-T5
Brief Description
RES SMD 51.1KOHM 0.1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RG1608P-5112-B-T5.pdf
Availability of RG1608P-5112-B-T5
QUANTITY
RG1608P-5112-B-T5 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1608P-5112-B-T5
Internal Part NumberEIS-RG1608P-5112-B-T5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntro to Thin Film Chip Resistors
Severe Environmental & Sulfur Resistant Chip
Featured ProductRG Series - Thin Film Chip Resistors
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)51.1k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1608P-5112-B-T5
Related LinksRG1608P-, RG1608P-5112-B-T5 Datasheet, Susumu Distributor
RG1608P-5112-B-T5 Details Description
Related parts for RG1608P-5112-B-T5
CONN EDGECARD 44POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC REG BUCK INV ADJ/-12V 8DIP datasheet.pdf
IC LOAD SHARE CONTR 16-SOIC datasheet.pdf
SWITCHING LOCK PLUG-IN datasheet.pdf
HOOK-UP SOLID 22AWG BLUE 1000' datasheet.pdf
CONN PLUG 12P INLINE SKT SLD datasheet.pdf
HEATSINK 50X40X12.7MM XCUT datasheet.pdf
CONN PLUG 56POS STRAIGHT SCKT datasheet.pdf
IC OPAMP GP 10MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
HD SMT SHRD datasheet.pdf
CAP FILM 2.2UF 5% 160VDC AXIAL datasheet.pdf