Susumu RG1608P-512-D-T5
RG1608P-512-D-T5 picture photo
Mfg. Part Number
RG1608P-512-D-T5
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 5.1K OHM 0.5% 1/10W 0603
Datasheet Download
RG1608P-512-D-T5.pdf
Availability of RG1608P-512-D-T5
QUANTITY
RG1608P-512-D-T5 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1608P-512-D-T5
Internal Part NumberEIS-RG1608P-512-D-T5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntro to Thin Film Chip Resistors
Severe Environmental & Sulfur Resistant Chip
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRG
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.1k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1608P-512-D-T5
Related LinksRG1608P-, RG1608P-512-D-T5 Datasheet, Susumu Distributor
RG1608P-512-D-T5 Details Description
Related parts for RG1608P-512-D-T5
FUSE CERAMIC 3.15A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPST 14TSSOP datasheet.pdf
SCREWDRIVER SLOTTED 4.5MM 11.26" datasheet.pdf
RES 0.25 OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 33 OHM 1% 1W 0207 datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.125" NYLON 17MM datasheet.pdf
DSUB SHORT SCREWS UNC 4-40 datasheet.pdf
3.5MM EURO HEADER VERT BLK AU 15 datasheet.pdf
5.0MM EUROBLOCK PC VERT GRN 16CK datasheet.pdf
CAP FILM 0.024UF 5% 850VDC AXIAL datasheet.pdf