Susumu RG1608P-52R3-B-T5
RG1608P-52R3-B-T5 picture photo
Mfg. Part Number
RG1608P-52R3-B-T5
Brief Description
RES SMD 52.3 OHM 0.1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RG1608P-52R3-B-T5.pdf
Availability of RG1608P-52R3-B-T5
QUANTITY
RG1608P-52R3-B-T5 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1608P-52R3-B-T5
Internal Part NumberEIS-RG1608P-52R3-B-T5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntro to Thin Film Chip Resistors
Severe Environmental & Sulfur Resistant Chip
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)52.3
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1608P-52R3-B-T5
Related LinksRG1608P-, RG1608P-52R3-B-T5 Datasheet, Susumu Distributor
RG1608P-52R3-B-T5 Details Description
Related parts for RG1608P-52R3-B-T5
RES SMD 1 OHM 5% 2W J LEAD datasheet.pdf
RES CHAS MNT 10 OHM 3% 50W datasheet.pdf
IC OPAMP INSTR 600KHZ 8SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 25W datasheet.pdf
TVS DIODE 51VWM 82.4VC DO214AA datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
CAP CER 5600PF 450V NP0 0805 datasheet.pdf