Susumu RG1608P-5362-C-T5
RG1608P-5362-C-T5 picture photo
Mfg. Part Number
RG1608P-5362-C-T5
Brief Description
RES SMD 53.6K OHM 1/10W 0603
Datasheet Download
RG1608P-5362-C-T5.pdf
Availability of RG1608P-5362-C-T5
QUANTITY
RG1608P-5362-C-T5 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1608P-5362-C-T5
Internal Part NumberEIS-RG1608P-5362-C-T5
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)53.6k
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1608P-5362-C-T5
Related LinksRG1608P-, RG1608P-5362-C-T5 Datasheet, Susumu Distributor
RG1608P-5362-C-T5 Details Description
Related parts for RG1608P-5362-C-T5
IC EEPROM 256KBIT 70NS 28SOIC datasheet.pdf
DUAL POL QKE II W/30 AU datasheet.pdf
IC REG LDO 2.3V 0.3A SOT23-5 datasheet.pdf
RES SMD 340 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
KIT EVAL 8POSITION ROTARY TOUCH datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONN EDGEBOARD DUAL 30POS 5A datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 19POS VERT 7.62MM datasheet.pdf
CONDUCTOR PUNCH datasheet.pdf
CONN FFC FPC VERT 7POS 1MM SMD datasheet.pdf