Susumu RG1608P-5492-D-T5
RG1608P-5492-D-T5 picture photo
Mfg. Part Number
RG1608P-5492-D-T5
Brief Description
RES SMD 54.9KOHM 0.5% 1/10W 0603
Datasheet Download
RG1608P-5492-D-T5.pdf
Availability of RG1608P-5492-D-T5
QUANTITY
RG1608P-5492-D-T5 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1608P-5492-D-T5
Internal Part NumberEIS-RG1608P-5492-D-T5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntro to Thin Film Chip Resistors
Severe Environmental & Sulfur Resistant Chip
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)54.9k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1608P-5492-D-T5
Related LinksRG1608P-, RG1608P-5492-D-T5 Datasheet, Susumu Distributor
RG1608P-5492-D-T5 Details Description
Related parts for RG1608P-5492-D-T5
CONN HEADER 10POS 1.25MM R/A SMD datasheet.pdf
RES SMD 97.6 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 216PS R/A .050 DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 10PF 200V NP0 AXIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 2 RES 130K OHM 0606 datasheet.pdf
IC MEM FIFO 2048X9 20NS 56-TSSOP datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION datasheet.pdf
DIODE MODULE 80V 400A 2TOWER datasheet.pdf
500 TB PLU PLU WF HOOK/E datasheet.pdf
OSC XO 25.0000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CAP FILM 1.5UF 20% 400VDC AXIAL datasheet.pdf