Susumu RG1608P-54R9-C-T5
RG1608P-54R9-C-T5 picture photo
Mfg. Part Number
RG1608P-54R9-C-T5
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 54.9OHM 0.25% 1/10W 0603
Datasheet Download
RG1608P-54R9-C-T5.pdf
Availability of RG1608P-54R9-C-T5
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
RG1608P-54R9-C-T5 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1608P-54R9-C-T5
Internal Part NumberEIS-RG1608P-54R9-C-T5
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRG
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)54.9
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1608P-54R9-C-T5
Related LinksRG1608P-, RG1608P-54R9-C-T5 Datasheet, Susumu Distributor
RG1608P-54R9-C-T5 Details Description
Related parts for RG1608P-54R9-C-T5
FIXED IND 10NH 680MA 195 MOHM datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 10V SMD datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPDT 0.1A 30V datasheet.pdf
IC VREF SHUNT ADJ TO92-3 datasheet.pdf
CONN RCPT WALL MNT 22POS W/SCKT datasheet.pdf
CAP CER 1.2UF 50V X7R 2220 datasheet.pdf
IMPACT BP 3X8 GR/W SN/PB datasheet.pdf
IC ETHERNET SWITCH 5PORT 128PQFP datasheet.pdf
Connector Socket 57 Position 0.050" (1.27mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
FIXED IND 56NH 770MA 250 MOHM datasheet.pdf
CAP POLYMER 1500UF 20% 2.5V SMD datasheet.pdf