Susumu RG1608P-561-P-T1
RG1608P-561-P-T1 picture photo
Mfg. Part Number
RG1608P-561-P-T1
Brief Description
RES SMD 560 OHM 0.02% 1/10W 0603
Datasheet Download
RG1608P-561-P-T1.pdf
Availability of RG1608P-561-P-T1
QUANTITY
RG1608P-561-P-T1 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1608P-561-P-T1
Internal Part NumberEIS-RG1608P-561-P-T1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)560
Tolerance±0.02%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1608P-561-P-T1
Related LinksRG1608P-, RG1608P-561-P-T1 Datasheet, Susumu Distributor
RG1608P-561-P-T1 Details Description
Related parts for RG1608P-561-P-T1
FIXED IND 22NH 420MA 370 MOHM datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 32LQFP datasheet.pdf
IC FIFO SYNC 512X36X2 128QFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 250W datasheet.pdf
OSC MEMS 24.576MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES SMD 1.5K OHM 5% 0.8W 2010 datasheet.pdf
ENCLOSURE 2 DOOR WALLMOUNT datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X15MM R-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM XCUT T412 datasheet.pdf
CAP CER 51PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf