Susumu RG1608P-561-W-T5
RG1608P-561-W-T5 picture photo
Mfg. Part Number
RG1608P-561-W-T5
Brief Description
RES SMD 560 OHM 0.05% 1/10W 0603
Datasheet Download
RG1608P-561-W-T5.pdf
Availability of RG1608P-561-W-T5
QUANTITY
RG1608P-561-W-T5 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1608P-561-W-T5
Internal Part NumberEIS-RG1608P-561-W-T5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntro to Thin Film Chip Resistors
Severe Environmental & Sulfur Resistant Chip
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)560
Tolerance±0.05%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1608P-561-W-T5
Related LinksRG1608P-, RG1608P-561-W-T5 Datasheet, Susumu Distributor
RG1608P-561-W-T5 Details Description
Related parts for RG1608P-561-W-T5
SIDACTOR MC BI 65V 400A TO-92 datasheet.pdf
CONN HEADER 12POS .100" DUAL TIN datasheet.pdf
RES SMD 133K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 4.7K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CABLE 2COND 18AWG 1000' datasheet.pdf
IC MPU MPC85XX 1.333GHZ 783BGA datasheet.pdf
DIODE ZENER 150V 2W SMBG datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
FUSE PTC RESETTABLE 11A datasheet.pdf
CAP CER 1PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CAP FILM 200 NF 5% 250VDC datasheet.pdf