Susumu RG1608P-5900-W-T5
RG1608P-5900-W-T5 picture photo
Mfg. Part Number
RG1608P-5900-W-T5
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 590 OHM 0.05% 1/10W 0603
Datasheet Download
RG1608P-5900-W-T5.pdf
Availability of RG1608P-5900-W-T5
QUANTITY
RG1608P-5900-W-T5 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1608P-5900-W-T5
Internal Part NumberEIS-RG1608P-5900-W-T5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntro to Thin Film Chip Resistors
Severe Environmental & Sulfur Resistant Chip
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRG
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)590
Tolerance±0.05%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1608P-5900-W-T5
Related LinksRG1608P-, RG1608P-5900-W-T5 Datasheet, Susumu Distributor
RG1608P-5900-W-T5 Details Description
Related parts for RG1608P-5900-W-T5
HDR STR DR.100 DP datasheet.pdf
IC SBS-COMPL GAS GAUGE 28-QSOP datasheet.pdf
FAN AXIAL DUAL 120X76.2MM 12VDC datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 36-72VIN +/-09VOUT datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 1.75KB FLASH 8SOIC datasheet.pdf
Connector Socket 18 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER +/-15V 6W datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CAP FILM 0.018UF 5% 160VDC AXIAL datasheet.pdf