Susumu RG1608P-5902-D-T5
RG1608P-5902-D-T5 picture photo
Mfg. Part Number
RG1608P-5902-D-T5
Brief Description
RES SMD 59K OHM 0.5% 1/10W 0603
Datasheet Download
RG1608P-5902-D-T5.pdf
Availability of RG1608P-5902-D-T5
QUANTITY
RG1608P-5902-D-T5 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1608P-5902-D-T5
Internal Part NumberEIS-RG1608P-5902-D-T5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntro to Thin Film Chip Resistors
Severe Environmental & Sulfur Resistant Chip
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)59k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1608P-5902-D-T5
Related LinksRG1608P-, RG1608P-5902-D-T5 Datasheet, Susumu Distributor
RG1608P-5902-D-T5 Details Description
Related parts for RG1608P-5902-D-T5
TERM BLOCK HDR 7POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
ORING RUBBER FOR M/MB20 SERIES datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
4-WAY INSULKRIMP (B-2XCX) datasheet.pdf
KIT EVAL FOR MAX5216 datasheet.pdf
CONN EDGE .100 20POS HL LOW P datasheet.pdf
SIDACTOR BI 8V 50A DO214AC 2L datasheet.pdf
CAP ALUM 6000UF 450V SCREW datasheet.pdf