Susumu RG1608P-6491-B-T5
RG1608P-6491-B-T5 picture photo
Mfg. Part Number
RG1608P-6491-B-T5
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 6.49KOHM 0.1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RG1608P-6491-B-T5.pdf
Availability of RG1608P-6491-B-T5
QUANTITY
RG1608P-6491-B-T5 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1608P-6491-B-T5
Internal Part NumberEIS-RG1608P-6491-B-T5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntro to Thin Film Chip Resistors
Severe Environmental & Sulfur Resistant Chip
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRG
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.49k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1608P-6491-B-T5
Related LinksRG1608P-, RG1608P-6491-B-T5 Datasheet, Susumu Distributor
RG1608P-6491-B-T5 Details Description
Related parts for RG1608P-6491-B-T5
IC VREF SERIES 5V SOT23-6 datasheet.pdf
CONN SPRING 54POS SNGL .255 SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES 291 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 100V 5W T18 datasheet.pdf
M1000 SIG HDR datasheet.pdf
AM5 SWITCH .1A SPST-NO SHRT RLLR datasheet.pdf
LED WARM WHITE 3000K 80CRI 4SMD datasheet.pdf
RES SMD 64.2K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
HOUSING datasheet.pdf
CAP TANT POLY 1000UF 40V CHA MNT datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf