Susumu RG1608P-6652-B-T1
RG1608P-6652-B-T1 picture photo
Mfg. Part Number
RG1608P-6652-B-T1
Brief Description
RES SMD 66.5KOHM 0.1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RG1608P-6652-B-T1.pdf
Availability of RG1608P-6652-B-T1
QUANTITY
RG1608P-6652-B-T1 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1608P-6652-B-T1
Internal Part NumberEIS-RG1608P-6652-B-T1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductRG Series - Thin Film Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)66.5k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1608P-6652-B-T1
Related LinksRG1608P-, RG1608P-6652-B-T1 Datasheet, Susumu Distributor
RG1608P-6652-B-T1 Details Description
Related parts for RG1608P-6652-B-T1
FAN AXIAL 119X25.5MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 420V SNAP datasheet.pdf
CAP CER 180PF 200V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
RES 23.2 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X10MM XCUT datasheet.pdf
CAP FILM 13NF 5% 1000VDC RAD datasheet.pdf
CTV 26C 26#20 PIN RECP datasheet.pdf
LJT 13C 13#22D PIN RECP datasheet.pdf
220UF 50V 12,5X13,5 datasheet.pdf