Susumu RG1608P-6980-C-T5
RG1608P-6980-C-T5 picture photo
Mfg. Part Number
RG1608P-6980-C-T5
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 698 OHM 0.25% 1/10W 0603
Datasheet Download
RG1608P-6980-C-T5.pdf
Availability of RG1608P-6980-C-T5
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
RG1608P-6980-C-T5 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1608P-6980-C-T5
Internal Part NumberEIS-RG1608P-6980-C-T5
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRG
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)698
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1608P-6980-C-T5
Related LinksRG1608P-, RG1608P-6980-C-T5 Datasheet, Susumu Distributor
RG1608P-6980-C-T5 Details Description
Related parts for RG1608P-6980-C-T5
IC REG LDO ADJ 1.5A SOT223 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 23POS R/A 5MM datasheet.pdf
RES SMD 1.82KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 200W datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
DIODE PIN CHIP OXIDE datasheet.pdf
TERM MARKER datasheet.pdf
FAN AXIAL 172X51MM 48VDC WIRE datasheet.pdf
CRYSTAL 52.000 MHZ 12PF SMT datasheet.pdf
CAP FILM 68NF 5% 250VDC AXIAL datasheet.pdf
FAN AXIAL 40X20MM TACH 5VDC datasheet.pdf