Susumu RG1608P-7151-W-T1
RG1608P-7151-W-T1 picture photo
Mfg. Part Number
RG1608P-7151-W-T1
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 7.15K OHM 1/10W 0603
Datasheet Download
RG1608P-7151-W-T1.pdf
Availability of RG1608P-7151-W-T1
QUANTITY
RG1608P-7151-W-T1 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1608P-7151-W-T1
Internal Part NumberEIS-RG1608P-7151-W-T1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRG
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)7.15k
Tolerance±0.05%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1608P-7151-W-T1
Related LinksRG1608P-, RG1608P-7151-W-T1 Datasheet, Susumu Distributor
RG1608P-7151-W-T1 Details Description
Related parts for RG1608P-7151-W-T1
JUMPER-H1507TR/A2015B/H1505TR 6" datasheet.pdf
LIMIT SWITCH SEALED ROLLER PLUNG datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 5POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
Connector Socket 26 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
CONN RECEPT 30POS 1MM R/A SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
RES 3.6 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf