Susumu RG1608P-76R8-W-T5
RG1608P-76R8-W-T5 picture photo
Mfg. Part Number
RG1608P-76R8-W-T5
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 76.8OHM 0.05% 1/10W 0603
Datasheet Download
RG1608P-76R8-W-T5.pdf
Availability of RG1608P-76R8-W-T5
QUANTITY
RG1608P-76R8-W-T5 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1608P-76R8-W-T5
Internal Part NumberEIS-RG1608P-76R8-W-T5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntro to Thin Film Chip Resistors
Severe Environmental & Sulfur Resistant Chip
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRG
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)76.8
Tolerance±0.05%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1608P-76R8-W-T5
Related LinksRG1608P-, RG1608P-76R8-W-T5 Datasheet, Susumu Distributor
RG1608P-76R8-W-T5 Details Description
Related parts for RG1608P-76R8-W-T5
MOSFET N-CH 100V 170MA SOT-23 datasheet.pdf
MODULE CTRLR PWM HIGH/LOW ACD datasheet.pdf
CAP CER 12PF 6.3KV SL RADIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 15POS SCKT datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 11POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 2.5A SYNC 20QFN datasheet.pdf
HEATSHRINK 1/8"-100' BLACK datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 200W datasheet.pdf
FIXED IND 1.6UH 455MA 300 MOHM datasheet.pdf
GT 35C 35#16 SKT RECP LINE datasheet.pdf
Virtex⑩-E 1.8 V FPGA Field Programmable Gate Arrays IC datasheet.pdf