Susumu RG1608P-8060-P-T1
RG1608P-8060-P-T1 picture photo
Mfg. Part Number
RG1608P-8060-P-T1
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 806 OHM 0.02% 1/10W 0603
Datasheet Download
RG1608P-8060-P-T1.pdf
Availability of RG1608P-8060-P-T1
QUANTITY
RG1608P-8060-P-T1 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1608P-8060-P-T1
Internal Part NumberEIS-RG1608P-8060-P-T1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRG
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)806
Tolerance±0.02%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1608P-8060-P-T1
Related LinksRG1608P-, RG1608P-8060-P-T1 Datasheet, Susumu Distributor
RG1608P-8060-P-T1 Details Description
Related parts for RG1608P-8060-P-T1
IC REG LDO 3.3V 0.15A 8SOIC datasheet.pdf
CONN RECEPT PIN .015-.020" .140" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
POT 2.5K OHM 2W CERMET LINEAR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
RES 15K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
Connector Socket 56 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
FIXED IND 5.6UH 1.04A 130 MOHM datasheet.pdf
DIODE ZENER 39V 300MW SOT23 datasheet.pdf
FERRITE BEAD 10 OHM 0402 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 79POS SKT datasheet.pdf