Susumu RG1608P-8061-C-T5
RG1608P-8061-C-T5 picture photo
Mfg. Part Number
RG1608P-8061-C-T5
Brief Description
RES SMD 8.06K OHM 1/10W 0603
Datasheet Download
RG1608P-8061-C-T5.pdf
Availability of RG1608P-8061-C-T5
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
RG1608P-8061-C-T5 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1608P-8061-C-T5
Internal Part NumberEIS-RG1608P-8061-C-T5
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)8.06k
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1608P-8061-C-T5
Related LinksRG1608P-, RG1608P-8061-C-T5 Datasheet, Susumu Distributor
RG1608P-8061-C-T5 Details Description
Related parts for RG1608P-8061-C-T5
040 H DENSITY 3 22P PLUG ASSY datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING 1=200FT datasheet.pdf
RES 18.7 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
HDM BP MOD OPEN END OPT 30 SAU datasheet.pdf
RES 1.58K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.87K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 30POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 21POS SKT datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 30A datasheet.pdf