Susumu RG1608P-8872-C-T5
RG1608P-8872-C-T5 picture photo
Mfg. Part Number
RG1608P-8872-C-T5
Brief Description
RES SMD 88.7K OHM 1/10W 0603
Datasheet Download
RG1608P-8872-C-T5.pdf
Availability of RG1608P-8872-C-T5
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
RG1608P-8872-C-T5 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1608P-8872-C-T5
Internal Part NumberEIS-RG1608P-8872-C-T5
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)88.7k
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1608P-8872-C-T5
Related LinksRG1608P-, RG1608P-8872-C-T5 Datasheet, Susumu Distributor
RG1608P-8872-C-T5 Details Description
Related parts for RG1608P-8872-C-T5
CAP FILM 4700PF 5% 400VDC RADIAL datasheet.pdf
RELAY RF 4PST 250MA 5V datasheet.pdf
RES ARRAY 15 RES 2.7K OHM 16SOIC datasheet.pdf
IC SW USB 2.0 10-TQFN datasheet.pdf
FUSE GLASS 750MA 250VAC AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 33.2KOHM 0.1% 0.15W 0805 datasheet.pdf
SOLDER 63/37 21AWG 1LB datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 1A SOT223-5 datasheet.pdf
BLACK LOOP datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 22POS GOLD datasheet.pdf