Susumu RG1608P-9090-B-T5
RG1608P-9090-B-T5 picture photo
Mfg. Part Number
RG1608P-9090-B-T5
Brief Description
RES SMD 909 OHM 0.1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RG1608P-9090-B-T5.pdf
Availability of RG1608P-9090-B-T5
QUANTITY
RG1608P-9090-B-T5 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1608P-9090-B-T5
Internal Part NumberEIS-RG1608P-9090-B-T5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntro to Thin Film Chip Resistors
Severe Environmental & Sulfur Resistant Chip
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)909
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1608P-9090-B-T5
Related LinksRG1608P-, RG1608P-9090-B-T5 Datasheet, Susumu Distributor
RG1608P-9090-B-T5 Details Description
Related parts for RG1608P-9090-B-T5
CONN HEADER 60POS .100 DUAL SMD datasheet.pdf
CAP THIN FILM 2.2PF 25V 0402 datasheet.pdf
FILTER LINE RFI WIRE LEAD 1A datasheet.pdf
EVAL KIT FOR MAX9791 datasheet.pdf
TRIMMER 100K OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
BOARD ISOLATED POWER SUPPLY datasheet.pdf
IC FPGA 188 I/O 256BGA datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 50V NP0 1825 datasheet.pdf