Susumu RG1608P-95R3-D-T5
RG1608P-95R3-D-T5 picture photo
Mfg. Part Number
RG1608P-95R3-D-T5
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 95.3 OHM 0.5% 1/10W 0603
Datasheet Download
RG1608P-95R3-D-T5.pdf
Availability of RG1608P-95R3-D-T5
QUANTITY
RG1608P-95R3-D-T5 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1608P-95R3-D-T5
Internal Part NumberEIS-RG1608P-95R3-D-T5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntro to Thin Film Chip Resistors
Severe Environmental & Sulfur Resistant Chip
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRG
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)95.3
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1608P-95R3-D-T5
Related LinksRG1608P-, RG1608P-95R3-D-T5 Datasheet, Susumu Distributor
RG1608P-95R3-D-T5 Details Description
Related parts for RG1608P-95R3-D-T5
SENS OPTO SLOT 3.4MM TRANS SOLDR datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
SENSOR 50PSI 7/16-20 UNF .5-4.5V datasheet.pdf
CONN RCPT 79POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CBL CAT5E SHIELD RJ45-RJ45 1M datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.091" NYLON 2.79MM datasheet.pdf
IC OSC VCXO 156.25MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
RJ45 NO SHIELD LED 8 PORT datasheet.pdf
DIODE ZENER 33V 1.3W DO41 datasheet.pdf
LED MINI LIGHT SOURCE 1W GREEN datasheet.pdf
CAP CER 39PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN DSUB RCPT 15POS VERT datasheet.pdf