Susumu RG1608P-9761-B-T5
RG1608P-9761-B-T5 picture photo
Mfg. Part Number
RG1608P-9761-B-T5
Brief Description
RES SMD 9.76KOHM 0.1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RG1608P-9761-B-T5.pdf
Availability of RG1608P-9761-B-T5
QUANTITY
RG1608P-9761-B-T5 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1608P-9761-B-T5
Internal Part NumberEIS-RG1608P-9761-B-T5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntro to Thin Film Chip Resistors
Severe Environmental & Sulfur Resistant Chip
Featured ProductRG Series - Thin Film Chip Resistors
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)9.76k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1608P-9761-B-T5
Related LinksRG1608P-, RG1608P-9761-B-T5 Datasheet, Susumu Distributor
RG1608P-9761-B-T5 Details Description
Related parts for RG1608P-9761-B-T5
IC MCU 8BIT 3KB OTP 28SSOP datasheet.pdf
INDICATOR PB RND YEL 28V ILLUM datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 80A TO-220 datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND 10POS .050" datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 100W datasheet.pdf
TRANS PNP 50V 3A PCP datasheet.pdf
IC OPAMP GP 5MHZ RRO SOT23-6 datasheet.pdf
HEADER MALE .050 16POS datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 13 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf