Susumu RG1608Q-26R1-D-T5
RG1608Q-26R1-D-T5 picture photo
Mfg. Part Number
RG1608Q-26R1-D-T5
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 26.1 OHM 0.5% 1/10W 0603
Datasheet Download
RG1608Q-26R1-D-T5.pdf
Availability of RG1608Q-26R1-D-T5
QUANTITY
RG1608Q-26R1-D-T5 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1608Q-26R1-D-T5
Internal Part NumberEIS-RG1608Q-26R1-D-T5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntro to Thin Film Chip Resistors
Severe Environmental & Sulfur Resistant Chip
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRG
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)26.1
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1608Q-26R1-D-T5
Related LinksRG1608Q-, RG1608Q-26R1-D-T5 Datasheet, Susumu Distributor
RG1608Q-26R1-D-T5 Details Description
Related parts for RG1608Q-26R1-D-T5
CHASSIS, GLx75 SINGLE SERIES datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 52POS GOLD datasheet.pdf
Connector Receptacle 12 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
INDUCT ARRAY 2 COIL 6.73UH SMD datasheet.pdf
SENSOR 300PSIS 3/8 UNF 5V MINI datasheet.pdf
HN.D-C-STI.AU.0,5 datasheet.pdf
IC DAC 10BIT QUAD 2.5V 16QFN datasheet.pdf
IC BUFFER 220MHZ 9CH 3.3V 16SOIC datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
PPC 1 5/S/ 7 datasheet.pdf
CONN DSUB 50POS F R/A TIN datasheet.pdf