Susumu RG1608V-102-C-T5
RG1608V-102-C-T5 picture photo
Mfg. Part Number
RG1608V-102-C-T5
Brief Description
RES SMD 1K OHM 0.25% 1/10W 0603
Datasheet Download
RG1608V-102-C-T5.pdf
Availability of RG1608V-102-C-T5
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
RG1608V-102-C-T5 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1608V-102-C-T5
Internal Part NumberEIS-RG1608V-102-C-T5
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1k
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±5ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1608V-102-C-T5
Related LinksRG1608V-, RG1608V-102-C-T5 Datasheet, Susumu Distributor
RG1608V-102-C-T5 Details Description
Related parts for RG1608V-102-C-T5
RES SMD 680 OHM 5% 3W Z BEND datasheet.pdf
CONN HEADER 24POS .100" SGL GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC FLOATING POINT DSP 144-HTQFP datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 3.3VIN +/-24VOUT datasheet.pdf
CAP CER 220PF 100V SL RADIAL datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100" datasheet.pdf
LUG COPPER 2 HOLE datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CRYSTAL 37.400 MHZ SERIES SMT datasheet.pdf