Susumu RG1608V-112-W-T5
RG1608V-112-W-T5 picture photo
Mfg. Part Number
RG1608V-112-W-T5
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 1.1KOHM 0.05% 1/10W 0603
Datasheet Download
RG1608V-112-W-T5.pdf
Availability of RG1608V-112-W-T5
QUANTITY
RG1608V-112-W-T5 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1608V-112-W-T5
Internal Part NumberEIS-RG1608V-112-W-T5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntro to Thin Film Chip Resistors
Severe Environmental & Sulfur Resistant Chip
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRG
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.1k
Tolerance±0.05%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±5ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1608V-112-W-T5
Related LinksRG1608V-, RG1608V-112-W-T5 Datasheet, Susumu Distributor
RG1608V-112-W-T5 Details Description
Related parts for RG1608V-112-W-T5
FIXED IND 47UH 2.71A 74 MOHM SMD datasheet.pdf
IC COMP R-RINOUT QUAD 16-SOIC datasheet.pdf
SCR NON-SENS 600V 10A TO-251AA datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 8KB OTP 44VQFP datasheet.pdf
RES 50K OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 9" 0.50MM 29POS datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
CABLE ASSY 5POS MALE, RA 2M datasheet.pdf
XCEDE 6PVH 6COL LEFT WK datasheet.pdf
Connector Eurostyle Terminal Strip Strip 4 Circuit 0.394" (10.00mm) datasheet.pdf
BOX ALUM UNPAINTED 23.03"LX6.3"W datasheet.pdf