Susumu RG1608V-1180-C-T5
RG1608V-1180-C-T5 picture photo
Mfg. Part Number
RG1608V-1180-C-T5
Brief Description
RES SMD 118 OHM 0.25% 1/10W 0603
Datasheet Download
RG1608V-1180-C-T5.pdf
Availability of RG1608V-1180-C-T5
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
RG1608V-1180-C-T5 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1608V-1180-C-T5
Internal Part NumberEIS-RG1608V-1180-C-T5
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)118
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±5ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1608V-1180-C-T5
Related LinksRG1608V-, RG1608V-1180-C-T5 Datasheet, Susumu Distributor
RG1608V-1180-C-T5 Details Description
Related parts for RG1608V-1180-C-T5
IC FPGA 260 I/O 352MBGA datasheet.pdf
TRIAC SENS GATE 800V 1A TO92 datasheet.pdf
CAP CER 0.015UF 100V X8L RADIAL datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
LED MT SR VERT X 0.585" UNIV datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 41POS SCKT datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SIDE datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
IC OSC VCXO 76.8MHZ 6-CLCC datasheet.pdf