Susumu RG1608V-1211-C-T5
RG1608V-1211-C-T5 picture photo
Mfg. Part Number
RG1608V-1211-C-T5
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 1.21K OHM 1/10W 0603
Datasheet Download
RG1608V-1211-C-T5.pdf
Availability of RG1608V-1211-C-T5
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
RG1608V-1211-C-T5 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1608V-1211-C-T5
Internal Part NumberEIS-RG1608V-1211-C-T5
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRG
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.21k
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±5ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1608V-1211-C-T5
Related LinksRG1608V-, RG1608V-1211-C-T5 Datasheet, Susumu Distributor
RG1608V-1211-C-T5 Details Description
Related parts for RG1608V-1211-C-T5
SENSOR TEMP I2C/SMBUS SOT23-5 datasheet.pdf
IC MON SUPP QUAD PUSHPULL 10MSOP datasheet.pdf
CONN RCPT LOPRO DL 100PS 1MM SMD datasheet.pdf
MODULE MALE 4POS CRIMP datasheet.pdf
CBL ASSY 10' MALE 4POS SGL ECO datasheet.pdf
IC INVERTER SCHMITT TRIG 8X2SON datasheet.pdf
CAP CER 100PF 1KV X7R 2220 datasheet.pdf
SENSOR ABS PRESS 2-30 PSI datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 200W datasheet.pdf