Susumu RG1608V-132-W-T1
RG1608V-132-W-T1 picture photo
Mfg. Part Number
RG1608V-132-W-T1
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 1.3KOHM 0.05% 1/10W 0603
Datasheet Download
RG1608V-132-W-T1.pdf
Availability of RG1608V-132-W-T1
QUANTITY
RG1608V-132-W-T1 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1608V-132-W-T1
Internal Part NumberEIS-RG1608V-132-W-T1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntro to Thin Film Chip Resistors
Severe Environmental & Sulfur Resistant Chip
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRG
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.3k
Tolerance±0.05%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±5ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1608V-132-W-T1
Related LinksRG1608V-, RG1608V-132-W-T1 Datasheet, Susumu Distributor
RG1608V-132-W-T1 Details Description
Related parts for RG1608V-132-W-T1
TRIMMER 50K OHM 0.25W TH datasheet.pdf
ICL 60 OHM 20% 1.4A 13MM datasheet.pdf
RES SMD 34K OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC DAC 8BIT SGL 2WIRE SER 16-DIP datasheet.pdf
RES SMD 8.25M OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
IC CPLD 600MC 3.6NS 100TQFP datasheet.pdf
RES SMD 200 OHM 1% 1/2W 1010 datasheet.pdf
RES SMD 7.5 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf