Susumu RG1608V-1401-W-T1
RG1608V-1401-W-T1 picture photo
Mfg. Part Number
RG1608V-1401-W-T1
Brief Description
RES SMD 1.4KOHM 0.05% 1/10W 0603
Datasheet Download
RG1608V-1401-W-T1.pdf
Availability of RG1608V-1401-W-T1
QUANTITY
RG1608V-1401-W-T1 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1608V-1401-W-T1
Internal Part NumberEIS-RG1608V-1401-W-T1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntro to Thin Film Chip Resistors
Severe Environmental & Sulfur Resistant Chip
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.4k
Tolerance±0.05%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±5ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1608V-1401-W-T1
Related LinksRG1608V-, RG1608V-1401-W-T1 Datasheet, Susumu Distributor
RG1608V-1401-W-T1 Details Description
Related parts for RG1608V-1401-W-T1
CONN EDGECARD 26POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
72902-282-DINBC 1/1 STR REC CNR datasheet.pdf
SENSOR 300PSI M12-1.5 6G .5-4.5V datasheet.pdf
SWITCH 5POS DIP GULL SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 400W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
IC LIGHT TO FREQUENCY CONV 8SOIC datasheet.pdf
RES 90.9 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 4 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN PLUG 61POS INLINE PIN datasheet.pdf