Susumu RG1608V-1581-C-T5
RG1608V-1581-C-T5 picture photo
Mfg. Part Number
RG1608V-1581-C-T5
Brief Description
RES SMD 1.58K OHM 1/10W 0603
Datasheet Download
RG1608V-1581-C-T5.pdf
Availability of RG1608V-1581-C-T5
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
RG1608V-1581-C-T5 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1608V-1581-C-T5
Internal Part NumberEIS-RG1608V-1581-C-T5
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.58k
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±5ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1608V-1581-C-T5
Related LinksRG1608V-, RG1608V-1581-C-T5 Datasheet, Susumu Distributor
RG1608V-1581-C-T5 Details Description
Related parts for RG1608V-1581-C-T5
JUMPER-H2728TR/C2064B/H2728TR 3" datasheet.pdf
LAMP BI-COLOR LED 2VOLT datasheet.pdf
IC LIU SH E1 8CH 144TQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 150W datasheet.pdf
CONN PLUG 23POS INLINE RA SKT datasheet.pdf
CONN HDR 46POS 0.100 SMD R/A AU datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 20POS GOLD datasheet.pdf
FAN AXIAL 80X25MM 115VAC WIRE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 110POS .100" datasheet.pdf
10G DWDM TOSA 80KM LC RECEPTACLE datasheet.pdf
CAP CER 180PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
CONN PLUG 32POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf