Susumu RG1608V-1780-B-T5
RG1608V-1780-B-T5 picture photo
Mfg. Part Number
RG1608V-1780-B-T5
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 178 OHM 0.1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RG1608V-1780-B-T5.pdf
Availability of RG1608V-1780-B-T5
QUANTITY
RG1608V-1780-B-T5 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1608V-1780-B-T5
Internal Part NumberEIS-RG1608V-1780-B-T5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntro to Thin Film Chip Resistors
Severe Environmental & Sulfur Resistant Chip
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRG
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)178
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±5ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1608V-1780-B-T5
Related LinksRG1608V-, RG1608V-1780-B-T5 Datasheet, Susumu Distributor
RG1608V-1780-B-T5 Details Description
Related parts for RG1608V-1780-B-T5
IC DUAL PLL FREQ SYNTH SOP16 TR datasheet.pdf
IC REG LDO 4.1V 0.25A SOT23-5 datasheet.pdf
OUTLET ANGL BOX 5-20 20A/120V 6' datasheet.pdf
CONN BARRIER BLOCK COVER 8POS datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 125V datasheet.pdf
CONVRT DC/DC 165VIN 13.8VOUT 50W datasheet.pdf
SENSOR PRES 60PSI DIFF 3.3V SMT datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 55POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
RES SMD 62 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf