Susumu RG1608V-181-P-T1
RG1608V-181-P-T1 picture photo
Mfg. Part Number
RG1608V-181-P-T1
Brief Description
RES SMD 180 OHM 0.02% 1/10W 0603
Datasheet Download
RG1608V-181-P-T1.pdf
Availability of RG1608V-181-P-T1
QUANTITY
RG1608V-181-P-T1 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1608V-181-P-T1
Internal Part NumberEIS-RG1608V-181-P-T1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntro to Thin Film Chip Resistors
Severe Environmental & Sulfur Resistant Chip
Featured ProductRG Series - Thin Film Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)180
Tolerance±0.02%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±5ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1608V-181-P-T1
Related LinksRG1608V-, RG1608V-181-P-T1 Datasheet, Susumu Distributor
RG1608V-181-P-T1 Details Description
Related parts for RG1608V-181-P-T1
CONN JACK BLKHD RED FRONT MT AU datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC DSP 32BIT 233MHZ 208-LQFP datasheet.pdf
RELAY GENERAL PURPOSE SPST 8A 5V datasheet.pdf
LENS FOR CREE XP-E/C/G 4 UP datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 50POS 5.08MM R/A datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 24VIN 3.3VOUT SMD datasheet.pdf
RES 741 OHM 1/8W .25% AXIAL datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 16AWG BLACK 5000' datasheet.pdf
CONN IDC 1 POS 24 AWG THRUCAP datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM XCUT datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 2.5A 350VAC 100VDC datasheet.pdf