Susumu RG1608V-1961-P-T1
RG1608V-1961-P-T1 picture photo
Mfg. Part Number
RG1608V-1961-P-T1
Brief Description
RES SMD 1.96K OHM 1/10W 0603
Datasheet Download
RG1608V-1961-P-T1.pdf
Availability of RG1608V-1961-P-T1
QUANTITY
RG1608V-1961-P-T1 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1608V-1961-P-T1
Internal Part NumberEIS-RG1608V-1961-P-T1
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.96k
Tolerance±0.02%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±5ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1608V-1961-P-T1
Related LinksRG1608V-, RG1608V-1961-P-T1 Datasheet, Susumu Distributor
RG1608V-1961-P-T1 Details Description
Related parts for RG1608V-1961-P-T1
IC ADC 10BIT MPU COMPAT 20-CDIP datasheet.pdf
CAP CER 180PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
TVS DIODE 5.5VWM 8.5VC SC706 datasheet.pdf
RES SMD 3.3M OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 2POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
RES SMD 200K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 51K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
1MM JMPR LGT 178 TYPE D 38POS datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X10MM XCUT datasheet.pdf
CONN PLUG 36POS INLINE SKT datasheet.pdf