Susumu RG1608V-1961-P-T1
RG1608V-1961-P-T1 picture photo
Mfg. Part Number
RG1608V-1961-P-T1
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 1.96K OHM 1/10W 0603
Datasheet Download
RG1608V-1961-P-T1.pdf
Availability of RG1608V-1961-P-T1
QUANTITY
RG1608V-1961-P-T1 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1608V-1961-P-T1
Internal Part NumberEIS-RG1608V-1961-P-T1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntro to Thin Film Chip Resistors
Severe Environmental & Sulfur Resistant Chip
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRG
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.96k
Tolerance±0.02%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±5ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1608V-1961-P-T1
Related LinksRG1608V-, RG1608V-1961-P-T1 Datasheet, Susumu Distributor
RG1608V-1961-P-T1 Details Description
Related parts for RG1608V-1961-P-T1
RES ARRAY 4 RES 82 OHM 1206 datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS DUAL .05" SMD datasheet.pdf
CONN RCPT CODING RING SIZE14 RED datasheet.pdf
CONV DC/DC 30W 18-36VIN +/-24V datasheet.pdf
MOSFET 3DFN datasheet.pdf
10 PIECE 10 INCH HOOK AND LOOP datasheet.pdf
HEADER datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 60V 3A DO214AB datasheet.pdf
RES SMD 10K OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 88.7 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf