Susumu RG1608V-2101-W-T5
RG1608V-2101-W-T5 picture photo
Mfg. Part Number
RG1608V-2101-W-T5
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 2.1KOHM 0.05% 1/10W 0603
Datasheet Download
RG1608V-2101-W-T5.pdf
Availability of RG1608V-2101-W-T5
QUANTITY
RG1608V-2101-W-T5 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1608V-2101-W-T5
Internal Part NumberEIS-RG1608V-2101-W-T5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntro to Thin Film Chip Resistors
Severe Environmental & Sulfur Resistant Chip
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRG
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.1k
Tolerance±0.05%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±5ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1608V-2101-W-T5
Related LinksRG1608V-, RG1608V-2101-W-T5 Datasheet, Susumu Distributor
RG1608V-2101-W-T5 Details Description
Related parts for RG1608V-2101-W-T5
IC COMPARATOR QUAD VOLT 14-SOIC datasheet.pdf
IC DGTL POT DUAL 256-TAP 10-UMAX datasheet.pdf
RAPID RESTRIKE IGNITOR FOR HPS datasheet.pdf
2.5 W/W CONN RETAINER datasheet.pdf
RES 1 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 33000UF 20% 10V SNAP datasheet.pdf
CAP TANT 1.0UF 10% 100V AXIAL datasheet.pdf
RES 16.2K OHM 1W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 98POS 1.27MM T/H R/A datasheet.pdf
MICRO 21C P /11 WHT 72" NI datasheet.pdf