Susumu RG1608V-2211-D-T5
RG1608V-2211-D-T5 picture photo
Mfg. Part Number
RG1608V-2211-D-T5
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 2.21KOHM 0.5% 1/10W 0603
Datasheet Download
RG1608V-2211-D-T5.pdf
Availability of RG1608V-2211-D-T5
QUANTITY
RG1608V-2211-D-T5 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1608V-2211-D-T5
Internal Part NumberEIS-RG1608V-2211-D-T5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntro to Thin Film Chip Resistors
Severe Environmental & Sulfur Resistant Chip
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRG
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.21k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±5ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1608V-2211-D-T5
Related LinksRG1608V-, RG1608V-2211-D-T5 Datasheet, Susumu Distributor
RG1608V-2211-D-T5 Details Description
Related parts for RG1608V-2211-D-T5
TERM BLOCK HDR 16POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
CAP CER 0.12UF 10V X7R 0603 datasheet.pdf
THERMISTOR NTC BEAD 1MEG OHM 20% datasheet.pdf
IC FPGA 69 I/O 84PLCC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 200W datasheet.pdf
LED STRIP MNT 2 LEAD NYLON datasheet.pdf
CONN HEADER 3POS 3.81MM BLACK datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X35MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS INLINE SKT datasheet.pdf
CRYSTAL 14.31818MHZ 18PF SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 50V SMD datasheet.pdf