Susumu RG1608V-2371-C-T5
RG1608V-2371-C-T5 picture photo
Mfg. Part Number
RG1608V-2371-C-T5
Brief Description
RES SMD 2.37K OHM 1/10W 0603
Datasheet Download
RG1608V-2371-C-T5.pdf
Availability of RG1608V-2371-C-T5
QUANTITY
RG1608V-2371-C-T5 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1608V-2371-C-T5
Internal Part NumberEIS-RG1608V-2371-C-T5
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.37k
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±5ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1608V-2371-C-T5
Related LinksRG1608V-, RG1608V-2371-C-T5 Datasheet, Susumu Distributor
RG1608V-2371-C-T5 Details Description
Related parts for RG1608V-2371-C-T5
CAP ALUM 2200UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 22.1K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
CAP FILM 1000PF 10% 1KVDC RADIAL datasheet.pdf
OSC XO 18.432MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 16POS .100" DBL SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
MF+ HCS VERT HDR DR 2CKT V-0 datasheet.pdf
CONN ARRAY MALE 200POS SMD datasheet.pdf