Susumu RG1608V-241-B-T1
RG1608V-241-B-T1 picture photo
Mfg. Part Number
RG1608V-241-B-T1
Brief Description
RES SMD 240 OHM 0.1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RG1608V-241-B-T1.pdf
Availability of RG1608V-241-B-T1
QUANTITY
RG1608V-241-B-T1 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1608V-241-B-T1
Internal Part NumberEIS-RG1608V-241-B-T1
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)240
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±5ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1608V-241-B-T1
Related LinksRG1608V-, RG1608V-241-B-T1 Datasheet, Susumu Distributor
RG1608V-241-B-T1 Details Description
Related parts for RG1608V-241-B-T1
SWITCH SLIDE DPDT 11A 125V datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 21A 9 MOHM TH datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 35V 100MA DO34 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100 EYELET datasheet.pdf
RES NTWRK 2 RES 50K OHM TO236-3 datasheet.pdf
FIXED IND 30NH 300MA 800 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 200W datasheet.pdf
IVS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 7.15K OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN F RG59 HEX CRIMP datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU 8DIP datasheet.pdf
RES SMD 357 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf