Susumu RG1608V-242-B-T5
RG1608V-242-B-T5 picture photo
Mfg. Part Number
RG1608V-242-B-T5
Brief Description
RES SMD 2.4K OHM 0.1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RG1608V-242-B-T5.pdf
Availability of RG1608V-242-B-T5
QUANTITY
RG1608V-242-B-T5 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1608V-242-B-T5
Internal Part NumberEIS-RG1608V-242-B-T5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntro to Thin Film Chip Resistors
Severe Environmental & Sulfur Resistant Chip
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.4k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±5ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1608V-242-B-T5
Related LinksRG1608V-, RG1608V-242-B-T5 Datasheet, Susumu Distributor
RG1608V-242-B-T5 Details Description
Related parts for RG1608V-242-B-T5
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
IC SDRAM 16MBIT 100MHZ 50TSOP datasheet.pdf
LAMP FILAMENT 16MM 6.3V datasheet.pdf
CONN RCPT 53POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
CAP CER 10UF 10V X7R 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
LAPP FLM SLCN CARBIDE 11" X 8.5" datasheet.pdf
RES 280 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 36PS STR DL .100 TIN datasheet.pdf
OPTICAL ENCODER datasheet.pdf
FIXED IND 5.6UH 170MA 3.3 OHM datasheet.pdf