Susumu RG1608V-2431-W-T5
RG1608V-2431-W-T5 picture photo
Mfg. Part Number
RG1608V-2431-W-T5
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 2.43K OHM 1/10W 0603
Datasheet Download
RG1608V-2431-W-T5.pdf
Availability of RG1608V-2431-W-T5
QUANTITY
RG1608V-2431-W-T5 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1608V-2431-W-T5
Internal Part NumberEIS-RG1608V-2431-W-T5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntro to Thin Film Chip Resistors
Severe Environmental & Sulfur Resistant Chip
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRG
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.43k
Tolerance±0.05%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±5ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1608V-2431-W-T5
Related LinksRG1608V-, RG1608V-2431-W-T5 Datasheet, Susumu Distributor
RG1608V-2431-W-T5 Details Description
Related parts for RG1608V-2431-W-T5
VARISTOR 612V 6KA DISC 14MM datasheet.pdf
BATTERY PACK NIMH 12.0V 2500MAH datasheet.pdf
LABEL LAM VNL 1/0-250MCM 1"X6.5" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 7.15 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 2.1A 110 MOHM SMD datasheet.pdf
BKWY HEADER 30 SAU 10POS datasheet.pdf
RND SPACER 0.135" NYLON 10.54MM datasheet.pdf
RES 3.01 OHM 5W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 200W datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 2POS GOLD datasheet.pdf