Susumu RG1608V-2550-B-T1
RG1608V-2550-B-T1 picture photo
Mfg. Part Number
RG1608V-2550-B-T1
Brief Description
RES SMD 255 OHM 0.1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RG1608V-2550-B-T1.pdf
Availability of RG1608V-2550-B-T1
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
RG1608V-2550-B-T1 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1608V-2550-B-T1
Internal Part NumberEIS-RG1608V-2550-B-T1
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)255
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±5ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1608V-2550-B-T1
Related LinksRG1608V-, RG1608V-2550-B-T1 Datasheet, Susumu Distributor
RG1608V-2550-B-T1 Details Description
Related parts for RG1608V-2550-B-T1
SCR SENS 200V 10A TO-251 datasheet.pdf
CONN SMART CARD PUSH-PULL R/A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC 16BIT TRANSP D LATCH 48SSOP datasheet.pdf
FIXED IND 2.4NH 820MA 90 MOHM datasheet.pdf
IC MOSFET DRIVER N-CH 8-MSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 3.6V SOT23-3 datasheet.pdf
OSC MEMS 6.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
60705A109 TOOLING WASHER datasheet.pdf
FFC 0.50 TYPE A 12 CKTS LGT 203 datasheet.pdf
CONN PANEL SOURCE THREADED 1POS datasheet.pdf